Dostál si libuje soustředění s přítelkyní. Vůbec jsem z toho nebyl frustrovaný, směje se před sezonou

Rychlostní kanoisty v čele s Josefem Dostálem čekají od pátku do neděle nominační závody, kterými kanoisté tradičně startují sezonu. Letošní ročník ale bude podle Dostála klidnější oproti posledním třem, během kterých se připravoval na o rok odložené olympijské hry v Tokiu.

Po loňské olympiádě dostal Dostál společně s Radkem Šloufem od trenérů vzhledem k neobvyklému tříletému olympijskému cyklu delší volno.

"Změny proběhly hlavně v zimě, kdy jsem trénoval hlavně individuálně. Zařadil jsem do přípravy plavání a také posilovnu s kondičním trenérem," říká Dostál, který¨v Japonsku získal medaili už na třetích olympijských hrách.

Na podzim loňského roku byl Dostálovi tréninkovým kolegou hlavně jeho parťák z deblkajaku Radek Šlouf. "S Pepou jsem se scházeli od listopadu několikrát do týdne, ale bylo to hlavně o silové přípravě. Na vodě jsme byli minulý rok po sezoně jenom dva týdny v Itálii," připomíná Šlouf, který na rozdíl od Dostála zakomponoval do přípravy i více běhání.

V únoru reprezentanti už tradičně vyrazili na soustředění do americké Kalifornie, kde ale bronzová dvojice z Tokia strávila méně času, než bylo původně v plánu. "S Radkem jsme bohužel těsně před odletem chytli kovid, takže jsme letěli o týden později," pokračuje více než dvoumetrový sportovec.

V tréninkovém středisku ve městě Chula Vista se letos připravovala také talentovaná Anežka Paloudová. "Místo jarní přípravy v Itálii jsem odcestovala na necelé čtyři týdny do Kalifornie, kde se o mě staral polský trenér Jerzy Dziadkowiecz, se kterým jsme pracovali na technice a také na taktice do půlkilometrových závodů," říká třiadvacetiletá rychlostní kanoistka

Díky přítomnosti Paloudové si letos soustředění v USA o poznání více užil i Dostál. Oba sportovci totiž spolu tvoří pár. "Pomohlo mi to hodně po psychické stránce. Vůbec jsem nebyl frustrovaný z toho, že jsem dlouho na jednom místě. Mít slečnu na soustředění je velmi příznivé," usmívá se Dostál.

Před závodní premiérou v letošním roce se Dostál se Šloufem shodují, že v minulosti byli právě díky olympijské přípravě v lepší formě. Navíc Dostál se teprve nedávno dostal z virózy, která jej těsně před sezonou vyřadila z tréninkového procesu.

"Forma byla asi v minulých letech lepší, každopádně do závodů nastoupím už alespoň trochu rozježděný. Samozřejmě se v závodech budu prát jako tygr, stejně jako každý rok," slibuje Dostál. "Letos jsem napádloval pouze 250 kilometrů s tím, že dva roky předtím to bylo pětkrát více," pokračuje Šlouf.

Nicméně vrchol letošního roku přijde pro rychlostní kanoisty až na přelomu července a srpna, kdy proběhne mistrovství světa v kanadském Halifaxu. "Chtěl bych si před mistrovstvím vyzkoušet deblkajak i čtyřkajak. Snad se mi povede nominovat o víkendu do obou posádek," pokračuje Dostál.

"V přípravě jsem se mnohem více zaměřil na silovou přípravu i vzhledem k tomu, že na olympiádě v Paříži pojede deblkajak pouze pět set metrů, kilometrová trať je zrušena," připomíná Šlouf, že se závod, ve kterém získali společně s Dostálem na olympiádě bronz, už pod pěti kruhy nepojede. "Takže teď je mým cílem, abychom se i na pětistovce dostali s Pepou na úroveň, kterou jsme dosahovali na kilometru," dodává Šlouf.

Hvězdy české rychlostní kanoistiky mají naštěstí celý rok na to, aby vyladili formu na rok 2023, kdy se bude rozhodovat o olympijské nominaci. V Paříži by totiž Dostál rád přidal medaili už ze čtvrtých her.

Previous
Previous

Vrcholový atlet v politice? Běžec Češka bude kandidovat v komunálních volbách

Next
Next

One woman show Stewartové. Na mistrovství republiky doběhla pro titul v novém osobním rekordu