Chceme mladým sportovcům ukazovat, že se nemusí rozhodovat mezi poháry a univerzitním diplomem, říkají Gillarová s Koukalem

Mladí nadějní sportovci se u nás často už během střední školy rozhodují, zda vsadí všechno na sportovní kariéru, nebo raději získají vysokoškolské vzdělání. Kombinace některých sportu a náročných studijních oborů je totiž u nás téměř nemožná. “V USA sportovci nemusí řešit dilema mezi diplomem a medailí z velké sportovní akce. Díky stipendiím mohou získat obojí,” říká oštěpařka Irena Gillarová, která vystudovala Virginia Tech University.

Gillarová spojila síly s historicky nejúspěšnějším českým squashistou Janem Koukalem a založili agenturu Sportegy Futures, která talentovaným sportovcům nabízí možnost, jak zvýšit šanci k přijetí na prestižní americké univerzity. 

“Před odchodem do USA mě atletické prostředí odrazovalo se slovy, že v Americe skončím s atletikou. Jenže já se vrátila se dvěma bakalářskými tituly rovnou do tréninkové skupiny Jana Železného, což byl vždy můj sen. Minulé léto jsem dokonce odletěla na olympiádu,” říká Gillarová.

Teď chce elitní česká oštěpařka, aby měli stejnou možnost další čeští sportovci třeba jako Michal Husek, který právě nastoupil na prestižní Harvardovu univerzitu. I jeho Gillarová provedla celým přijímacím řízením.

“To byl hlavní důvod, proč jsme agenturu založili. Jsem nadšená, že se k nám připojili další sportovci a absolventi z dalších amerických univerzit, kteří udržují kontakty s americkými trenéry,” pokračuje oštěpařka s tím, že je pro ni stěžejní, aby sportovci věděli, do čeho jdou po akademické i tréninkové stránce. 

Sportegy Futures ve svém začátku provede cestou ke stipendiím vedle mladých atletů také hokejisty, golfisty, squashisty, veslaře nebo plavce. Ostatně s projektem, který pokřtila ředitelka Vysokoškolského sportovního centra Lenka Kovářová, se spojili mimo jiné plavkyně Martina Moravčíková, golfista Michal Pospíšil nebo squashistka Natálie Babjuková. Všichni absolventi amerických univerzit.

“Jsme tady od toho, abychom sportovce připravili, aby neměli problém získat stipendium. Zároveň je důležité komunikovat s trenéry, protože každému vyhovuje trochu jiný přístup,” vysvětluje Gillarová, proč agentura spolupracuje právě s absolventy.

“Sám jsem měl ve dvaceti nabídku od Trinity College, ale tehdy jsem už byl třicátý na světě, takže jsem se rozhodl pro sportovní kariéru. Pro mě bylo naprosto skvělé, že jsem se dostal do takové situace a vybíral jsem si ze dvou skvělých možností,” pokračuje Koukal.

Právě osmnáctinásobný mistr Česka ve squashi trénuje také i Mojmíra Zálešáka, který studuje Nový PORG a má za sebou letošní letní stáž na Harvardově univerzitě, na které složil zkoušky z makroekonomie a práv duševního vlastnictví. Zálešák bude dalším mladým sportovcům radit mimo jiné v oblasti akademických profilů.

Pro Koukala je téma propojení vrcholové sportovní kariéry a studia dlouhodobě zajímavé. “Prostřednictvím Sportegy Futures chceme ukazovat osobnosti a studenty, kteří si už takovou cestou prošli, nebo na ni nastoupili. Chceme rodičům a dětem ukazovat pozitivní vzory a vyvolat diskuzi a zájem,” říká Koukal

“Sport dává lidem do života skvělé základy, díky kterým mohou být v životě úspěšní. To ale neznamená, že se musí děti za každou cenu stát profesionálními sportovci. Stipendium v USA je cestou, která je pro nadané sportovce reálně dosažitelná a umožňuje získat vzdělání a také díky neuvěřitelným podmínkám i sportovní růst,” upozorňuje Koukal.

“Podmínky a konkurence na amerických univerzitách mohou navíc posunout i český sport. Nejen v atletice,” uzavírá Gillarová s tím, že zároveň vzniká také Nadace Sportovců, která bude pomáhat ke stipendiím i nadaným sportovcům, kteří si proces nemohou dovolit.

Previous
Previous

Langer po vítězství nad Elitou: velká euforie neproběhla, to nejdůležitější přijde v listopadu na mS

Next
Next

Druhá medaile z MS? Jsem překvapená, protože jsem před startem nevěděla, jestli vůbec dojedu, směje se Paloudová